В сряда в МБАЛ „Д-р Братан Шукеров“ АД бе представен революционен уред за ранна диагностика на рак на гърдата. Апаратурата открива заболяването по метода на контактната термография чрез температурни изменения. „Клиничните изследвания показват, че системата може да засече тумори с размери 3 мм. Уредът е безопасен и не облъчва тялото“, каза Людмила Зафирова, главен мениджър на фирмата, разпространяваща продукта в България.
Технологията позволява да се правят прегледи няколко пъти в годината, включително на млади жени с генетична обремененост и повишен риск от заболяване. Освен с точност и бързина, тя се отличава и с това, че е единствената подходяща за изследване във всяка възраст, включително за жени на възраст под 50 г. и претърпели козметични корекции на гърдите.
Специално внимание се обръща към жените под 50 години. Като най-уязвими са жените, подложени на инвитро процедури, жените с генетична обремененост, жените пиещи хапчета антибебе, а също и подложените на стрес. Освен за ранна диагностика на ракови образования, уредът е подходящ за профилактични прегледи на жени със силиконови импланти.
Годишно в България се регистрират около 3900 нови случая, а средно между 1300 и 1400 българки умират всяка година от рак на гърдата. Според данни на някои специалисти случаите на рак на гърдата в България при жени на възраст между 30 и 35 години се увеличават, а най-младата пациентка с тази диагноза у нас е едва на 14 години.
От три месеца уредът Braster е наличен и в кабинета на д-р Халед Хамо и с него вече са направени прегледи на близо 70 жени.